Şırnak Üniversitesi İdil Meslek Yüksekokulu,  Şırnak iline bağlı İdil ilçesinde Eğitim-Öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

İdil İlçesi Hakkında:

Doğudan Cizre, batıdan Mardin'in Nusaybin ve Midyat ilçeleri, kuzeyden Dargeçit ve Güçlükonak ilçeleri, güneyden ise Suriye ile komşudur. Suriye ile 24 km uzunluğunda bir sınırı bulunmaktadır. İpek yolunun Irak ve Suriye üzerine giden kolu olarak kabul edilen E-24 karayolu İdil ilçesinden geçtiği için ulaşım konusunda alternatifler artmaktadır. Mardin ilinin Midyat ve Nusaybin ilçelerine komşu olması, ulaşım açısından ayrı bir avantaj oluşturmaktadır. Mardin'deki havaalanından ilçeye ulaşım Midyat ve Nusaybin üzerinde bulunan kara yolları ile daha kolay sağlanabilmektedir.  2013 yılında Şırnak ilinin İdil ile Cizre ilçeleri arasında açılan Şerafettin Elçi Havaalanı ile haftanın her günü İstanbul ve (Cumartesi günü hariç) haftanın her günü Ankara aktarmalı uçak seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Havaalanından İdil ilçe merkezine 15 km, Şırnak merkeze ise 60 km mesafe bulunmaktadır.

İdil ilçesinin çevresindeki il ve ilçelere olan uzaklıkları:

Şırnak merkez ile 75 km, Cizre ile 29 km, Silopi ile 60 km, Uludere ile 121 km, Güçlükonak ile 70 km, Beytüşşebap ile 172 km uzaktadır. En yoğun ulaşımın sağlandığı Mardin merkeze 126 km, Midyat’a 59 km, Nusaybin’e 74 km mesafededir. Ulaşımda tavsiye edeceğimiz üç karayolu bulunmaktadır: Cizre-İdil, Nusaybin-idil, Mardin-Midyat-İdil karayolu güzergâhlarından ulaşım sağlanabilmektedir.


9.03.2023